I den kommende uge er der meget at opleve på Samsø. Dyk ned i lokalhistorien med foredrag om de fem middelalderlige borge, lad dig inspirere af Svend Baggers malerier, eller nyd et måltid i fællesskab med Samsø-beboere.
Kunstentusiaster får mulighed for at opleve Svend Baggers værker i Nordby gl. posthus og bibliotek. Udstillingen omfatter kunstnerens farverige gengivelser af egnens omgivelser, og du kan besøge udstillingen hver tirsdag og lørdag frem til 4. april 2026.
Tidspunkt: Tirsdag 24. marts 2026, kl. 13:00
Sted: Nordby gl. posthus og bibliotek, Nordby Hovedgade 27, 8305 Samsø
Entré: Fri entré
Samsø Aftenskole inviterer til generalforsamling, efterfulgt af fællessang og buffet på Samsø Perlen. Det er en unik mulighed for at engagere sig i lokalsamfundet og nyde en aften med musik og spisning.
Tidspunkt: Tirsdag 24. marts 2026, kl. 17:00
Sted: Samsø Perlen, Sælvig 48, 8305 Samsø
Entré: Deltagelse i generalforsamlingen er gratis, og buffet koster 180 kr.
Onsdag aften byder på en hyggelig fællesspisning i kultursalen i Sambiosen. Nyd lækre retter fra husets kokke og forbind med andre lokale. Husk at tilmelde dig for at sikre din plads!
Tidspunkt: Onsdag 25. marts 2026, kl. 17:30
Sted: Sambiosen, Pillemarksvej 1, 8305 Samsø
Entré: 99 kr for voksne; børn 8-15 år 30 kr; børn 0-7 år gratis
Arkæologen Hans Skov præsenterer et foredrag om Samsøs middelalderlige voldsteder og deres funktion i kongemagtens strategiske landskab. Dette finder sted i Tranebjerg Sognegård.
Tidspunkt: Torsdag 26. marts 2026, kl. 19:30
Sted: Tranebjerg Sognegård, Langgade 44, 8305 Samsø
Entré: 50 kr; gratis for medlemmer af Samsø Museumsforening
Kickstart din weekend med sosial fredagsbar på Kolby Forsamlingshus. Nyd lidt musik, spil eller bare en afslappet atmosfære med venner og kolleger.
Tidspunkt: Fredag 27. marts 2026, kl. 16:00
Sted: Kolby Forsamlingshus, Brattingsborgvej 1A, 8305 Samsø
Entré: Fri entré
For film- og musikentusiaster giver en ny dokumentar om Elvis glæde i Biografen Samsø. Oplev en ny vinkel på ikonens liv gennem visionære Baz Luhrmanns arbejde.
Tidspunkt: Fredag 27. marts 2026, kl. 19:30
Sted: Biografen Samsø, Sygehusvej 4, 8305 Samsø
Aftenen afsluttes med en meditativ gong-rejse på Maja Lykke. Denne dybt virkende oplevelse åbner for indre ro og klarhed ledt af gongens harmoniske vibrationer. Tilmelding nødvendig da der er begrænset antal pladser.
Tidspunkt: Fredag 27. marts 2026, kl. 20:00
Sted: Maja Lykke, Skolegade 19, 8305 Samsø
Entré: 375 kr (tilmelding nødvendig)
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.