At få en neuropsykologisk diagnose som ADHD eller autisme sent i livet kan være både livsforandrende og fortvivlende. Bea Møgeltoft vil i sit oplæg dykke ned i de kernesymptomer, som både kvinder og mænd oplever, når de står med en diagnose. Hun vil også belyse, hvordan disse symptomer har påvirket deres liv indtil nu.
Fra diagnose til trivselOplægget vil også fokusere på, hvordan man kan arbejde med sin ADHD for at skabe en tilværelse præget af trivsel og det, Bea kalder "ADHDetgodeliv". Hun vil dele sine personlige erfaringer fra sin egen udredning i 2022, der gav hende en ny forståelse af sig selv og sit liv.
Bea Møgeltoft vil desuden diskutere, hvordan samfundet og arbejdsmarkedet kan tilpasses for bedre at støtte personer med ADHD, så de kan trives i en verden med stigende krav og kompleksitet.
En inspirerende rejseMed en baggrund indenfor pædagogik og psykologi, samt erfaring som leder og underviser, vil Bea Møgeltoft dele sin rejse og sine indsigter med deltagerne. Hun er dedikeret til at skabe rammer for et stærkt og godt liv for voksne med neuropsykologiske diagnoser.
Bea Møgeltoft bor på Samsø og arbejder som efterskolelærer, hvor hun underviser både elever med og uden ADHD. Derudover holder hun foredrag og forløb for organisationer, virksomheder og aftenskoler.
Praktisk Information
Dato: Mandag 3. marts 2025
Tid: Kl. 16:30
Sted: Biografen Samsø, Sygehusvej 4, 8305 Samsø
Arrangør: Samsø Aftenskole
Målgruppe: Alle
Hold: 25021
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her