Oplev unikke stentøjsvaser på Samsø

dato

Besøg keramikværkstedet på Eskevej 1 i Samsø, hvor der i august måned er åbent for salg og udstilling af håndlavede stentøjsvaser. Fra onsdag den 5. august til lørdag den 22. august 2026 kan du opleve de smukke og skulpturelle værker, hvor lerets naturlige farver og strukturer er i fokus.

På Eskevej 1 kan du gå på opdagelse i et spændende udvalg af håndlavede stentøjsvaser. Værkstedet åbner dørene for besøgende, der ønsker at se og eventuelt købe disse unikke kunstværker. Vaserne er kendt for deres funktionalitet og skulpturelle udtryk, hvor lerets naturlige farver og strukturer spiller en central rolle.

Funktionelle og skulpturelle mesterværker

Hver vase er skabt med omtanke og omhu, hvilket gør dem til mere end blot en beholder til blomster. De er små kunstværker, der kan pynte i ethvert hjem. Vaserne er både praktiske og æstetisk tiltalende, hvilket gør dem til en oplagt gaveidé eller et personligt køb.

Se mere online

For dem, der ønsker at få en forsmag på vaserne, er der mulighed for at se flere eksempler på Instagram. Her kan du opleve den kreative proces og få et indblik i det unikke udtryk, som kendetegner disse stentøjsvaser.

Praktisk information:
Datoer: Onsdag 5. august, lørdag 15. august, lørdag 22. august 2026
Tidspunkt: Kl. 11:00
Sted: Keramik, Eskevej 1, 8305 Samsø
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler